עמק הרון – חוויה צרפתית כפרית קלאסית

כאן קרוב, כמעט מתחת לאף, חבויה מעצמת יין וקולינריה ותיקה עם המון מסורת, זנים מקומיים טעמים וריחות חבויים בכפרים ומוקפים בים

אודות הטיול

עמק הרון הוא אזור היין הראשון שקיבל הכרה רשמית בצרפת נמצא בדרום המדינה, נושק לחבל פרובאנס, לא רחוק מהעיר היפייפיה אביניון. ברוכים הבאים לדרום הפורח של צרפת, המעוטר בשדות אינסופיים של לוונדר וכרמים רבים והיסטוריה מפוארת.

במבט על מפת האיזור, אפשר לגלות שהוא למעשה מחולק לשני חלקים עיקריים – עמק הרון הצפוני ועמק הרון הדרומי. האיזורים שונים באופי, במראה ובסגנון – החלק הדרומי משתפל ומשתרע על גבעות רכות ומישורים רחבים, חלקו המזרחי נושק לחבל פרובאנס. ככל שנצפין יותר ל"פרוזדור" בין ההרים, מוקף בגבעות ביניהן זורם נהר הרון. במעלה ההר, קצת לפני שהעמק מגיע לעיר לעיר ליון, מסתיים לו עמק הרון.

לצד היין, שוקקת סצינה קולינרית משובחת שהביאה את המטבח הפרובנסיאלי – דרום צרפתי, לתודעה, והאיזור מפורסם גם בזכותה אותה הסצנה הקולינרית. 

אזורי היין של עמק הרון 

עמק הרון הצפוני – קוט רוטי, הרמיטאז'

עמק הרון הדרומי – אביניון, שאטונף דה פאפ

 

בדרום – שאטונף דה פאפ 

כשאומרים בצרפתית "טרואר", מתייחסים למכלול התנאים שמקיפים את הגפו. המונח הערטילאי הזה לעיתים קרובות קשה להגדרה, אבל כאן, בשאטונף דה פאפ מספיק מבט אחד כדי להבין את השוני והייחודיות של האיזור. חלוקי נחל גדולים, המכונים גאלט – galets, מכסים את הקרקע והיה קשה להאמין שיתאפשר לטפח באיזור הזה חקלאות מסחרית. אף על פי כן, הגפן מצליחה לצמוח ולשגשג כאן.
בכרמים באיזור מגדלים 13 שני ענבים שוניפ, באופן חריג בצרפת את יינות האיזור ניתן לעשות על ידי ממסך – בלנד של כולם יחד. זן הענבים העיקרי הוא גרנאש, והיינות של האיזור מבוססים עליו ומתאפיינים בגוף מלא, אלכוהול גבוה יחסית, ארומה של פירות אדומים והרבה עוצמה.

 

ובצפון – הרמיטאז'

עמק הרון הצפוני הוא איזור נפרד ושונה בתכלית. גבעות חדות מקיפות את העמק שהופך צר יותר ויותר, במרכזו זורם נהר מרשים שראשיתו באלפים השוויצרים. הצפון קריר יותר מעמק הרון הדרומי, לכן גם היין שונה. גם בצפון רוב היינות הם יינות אדומים, איך את מקומו של הגראנש האופייני לדרום תופס פה זן ענבים אחר, הנקרא סירה. כינויו האוסטרלי אולי נשמע מוכר – שיראז, אך מקורו של הזן הזה הוא בכלל דרום-מזרח צרפת. בצפון עמק הרון תמצאו כפרים התלויים על מדרונות, ובהם יקבים המייצרים יינות אדומים עוצמתיים ועשירים, כאלה שיודעים להשתבח עם השנים ומפתחים ארומה של בשר צייד מעושן. גבעת הרמיטאז' קרויה על שם הנזירים שהיו הראשונים להתיישב במקום. כמו באיזורים אחרים, הביאו איתם הנזירים את היין לאיזור והעיירה נבנתה למרגלות הגבעה באופן טבעי. כיאה לעיירת יין, מקפידים התושבים לא "להפריע" לגפנים שחובקים את העיירה מכל עבר, נראה שהעדיפות הנדלנ"ית כאן היא לגדל גפנים ולא בניינים.


עמק הרון מזמין ביקור בקצב איטי, המאפשר לאווירה הצרפתית-כפרית הקלאסית לעטוף את המטיילים באיזור. ביקור באיזור היין המפורסם והידוע בעולם, יספק חוויה של גילוי יינות משובחים, היסטוריה מרתקת ומטבח מקומי מענג במיוחד. 

אטרקציות

  • סיורי יקבים בהדרכת סומלייר
  • סיור קולינרי בשוק
  • ארוחה במסעדת מישלן
  • טעימות של יינות מקומיים משובחים
  • טעימות וביקור בחווית השוקולד של ולרונה
  • ביקורים ביקבים היסטוריים
  • "ציד" פטריות כמהין
  • ביקור בקואופרטיב היין המפורסם "Cave de Tain"
רוצים לשמוע עוד ולצאת לחוויה מלאת השראה?

עוד באותו נושא

תפריט
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share